Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Pro peníze na nové auto do banky nebo k nebankovní instituci?

Komerční prezentace

Vloženo: 16.7.2018

Během loňského roku se v České republice prodalo 271 595 nových aut. Věk průměrného tuzemského auta ovšem podle statistik Svazu dovozců automobilů opět vzrostl na 14,62 roku. Proč se stále častěji uchylujeme ke koupi starších vozů? Odpověď je jednoduchá – na ty nové ani přes rostoucí ekonomiku zkrátka nemáme. A ne každý se chce kvůli koupi automobilu zadlužovat.

Pokud se přeci jen půjčce nevyhnete, pravděpodobně budete přemýšlet, zda si na pořízení automobilu půjčit v bance anebo u nebankovní instituce. Porovnali jsme jak bankovní tak nebankovní půjčky a přinášíme poznatky, které vám mohou při výběru pomoci. Připravte se ovšem na to, že každá mince má dvě strany a odpověď tudíž nebude jednoznačná.

90 % žadatelů míří do banky

Z dostupných statistik také vyplývá, že celých 90 % žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky. Jen málokdo si ale uvědomuje, jak náročný a zdlouhavý proces vyřizování a schvalování ho v bance čeká. Bankovní úředník vás totiž podrobí důkladnému výslechu. Zajímat ho budou vaše příjmy i výdaje, bonita žadatele, ale také jeho finanční minulost.
Pokud dospěje k názoru, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, vaši žádost o půjčku bez pardonu zamítne. Na druhou stranu jsou ale bankovní půjčky seriózní a u některých bankovních domů je můžete vyřídit online anebo přes telefon bez nutnosti návštěvy pobočky (například AirBank půjčka).

Bankovní půjčky v kostce:
- Přísnější podmínky než u nebankovních institucí
- Náročný a zdlouhavý schvalovací proces, pokud nejste klientem
- Vysoké procento zamítnutých žádostí
- Nižší úroky, než u neúčelových nebankovních půjček
- V mnohých případech nutnost zástavy, spolužadatele nebo ručitele
- Žadatel musí mít dostatečné a doložitelné příjmy
- V případě nedostatečné bonity anebo negativního záznamu v registrech dlužníků zamítnutí žádosti
- Profesionální servis, seriózní jednání
- Jasně dané podmínky

Když v bance nepochodíte

Pokud vaši žádost bankovní úředník smetl ze stolu kvůli nedostatečné bonitě, nízkým příjmům anebo záznamu v registru dlužníků, nezoufejte. Naštěstí existují nebankovní půjčky, díky kterým získáte peníze i přes neúspěch v bance. 

Některé společnosti totiž do registrů nenahlíží. Některé ani negativní záznam neberou jako překážku. Existují i ty, u kterých nemusíte dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele. Ačkoli jim zákon ukládá, že příjem a bonitu žadatele ověřovat musí, mají k tomu nespočet interních nástrojů. 

Nebankovní půjčky v kostce:
Mnohem benevolentnější podmínky než u banky
- Půčky i pro rizikové klienty
- Některé společnosti nenahlíží do registrů
- U některých poskytovatelů nemusíte dokládat potvrzení o příjmech
- Snadné vyřízení a sjednání online, přes SMS anebo telefon
- Vyšší úroky u půjček pro rizikové klienty
- Nutnost vybrat solidního věřitele
- Individuální posuzování žádostí
- Peníze vyplaceny na účet ihned po podpisu smlouvy

Když půjčku, tak jedině s rozumem

Ať už se rozhodnete pro bankovní anebo nebankovní půjčku, je potřeba si dobře propočítat, zda na ni doopravdy máte a jestli negativním způsobem neovlivní vaši finanční budoucnost. Ideálně byste měli mít také rezervy v podobě tří po sobě jdoucích splátek, které uhradíte v případě nečekaného výpadku příjmu či vleklé nemoci.

Půjčky mezi sebou vzájemně porovnejte prostřednictvím online kalkulaček a nezávislých srovnávačů jako jsou pujcky.cz, uspory.cz, coolpujcky.cz a pujckyhned.cz. Výběr pak podřiďte nejen úroku, ale také hodnotě RPSN. Veškeré smluvní dokumenty a obchodní podmínky čtěte až do konce a v případě nesrovnalostí se nebojte zeptat. Nikdy také nepodepisujte něco, čemu nerozumíte anebo v časovém presu.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

blog comments powered by Disqus

Toyota Yaris jezdí v novém ročníku. Zahodila některé motory, má novou výbavu
Na českém trhu se už nabízí malý hatchback Toyota Yaris v modelovém provedení 2020. To znamená změnu nabídky motorizací, vybrané jednotky zahodily třídveřové i pětidveřová verze. K dispozici je také nová výbava. Nějakou dobu se ale bude současně prodávat ještě starší verze 2019.
19.5.2019 | více
 

Prodeje aut v Česku už klesají pomaleji. Na špici se drží Škoda, VW a Dacia
Statistiky dubnových prodejů Sdružení dovozců automobilů (SDA) ukazují, že pokles v prodejích aut se zpomaluje. Přesto je ve srovnání s loňskem pořád citelný, zejména pokud jde o první čtyři měsíce a ne jen duben. Pořadí značek je skoro stejné.
15.5.2019 | více
 

Někteří na ně nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Přehled automobilových asistentů
Elektronické systémy jedni vítají pro jejich přínos bezpečnosti, další zatracují, protože nechtějí, aby jim počítače „kecaly“ do řízení.
15.5.2019 | více
 

Renault zlevnil model Kadjar. Ušetříte ve všech výbavách
Kompaktní SUV Renualt Kadjar je levnější. Na jaro si totiž Francouzi přichystali slevu. Ta se promítá ve všech výbavových verzích. Víme, kolik se dá ušetřit.
13.5.2019 | více
 

Seat vrací oblíbené benzinové motory do svého SUV Ateca
Nejen kvůli emisím, ale později i kvůli nestíhající výrobě musely značky koncernu Volkswagen na čas vyřadit z ceníků některé benzinové motory. Teď se vracejí zpět. Má je například i Seat Ateca, který se v Česku začal nabízet v modelovém provedení pro rok 2020.
9.5.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál