Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Při výběru pneumatik se zaměřte na brzdné vlastnosti a valivý odpor

Komerční prezentace

Vloženo: 16.5.2019

S blížícím se létem se také blíží konec povinnosti mít nasazeno zimní obutí. Mnohým již minulou sezonu odešly letní pneumatiky a poohlížejí se po nových. Jak vybrat správné pneumatiky pro vaše auto?

Zima bezpochyby skýtá na silnicích více nebezpečí, než je tomu v letních měsících, přesto se ale vyplatí být ostražitý i při výběru letních gum. Mnozí šetří právě na letním obutí, avšak časté dešťové srážky v letních měsících výrazně zhoršují brzdnou dráhu vozu, na kterou byste se měli zaměřit především.

Brzdná dráha pneumatiky se odvíjí nejen od rychlosti, kterou právě jedete, ale také od hloubky dezénu. Minimální hloubka dezénu pneumatik je stanovena zákonem a jedná se o 1,6 mm v případě letních gum. Tento parametr platí pro vozidla do 3,5 tuny. Tento fakt jsou povinni zohledňovat všichni výrobci a prodejci pneumatik působící na tuzemském trhu, takže v tomto ohledu můžete být naprosto v klidu.

Kvalita pneumatik, tím pádem i výdrž dezénu, může být ale u jednotlivých výrobců jiná. Zatímco dezén méně kvalitních pneumatik se pod magickou hranici 1,6 mm dostane po dvou či třech sezónách, kvalitní pneumatiky prověřených výrobců vydrží třeba i šest sezón. Samozřejmě záleží na četnosti jezdění a kvalitě povrchu.

Při výběru tedy platí jednoduché pravidlo, čím častěji jezdíte, tím kvalitnější obutí byste měli volit. Vybírejte podle testů jednotlivých pneumatik, recenzí a zkušeností, a pokud vám to finanční situace umožní, snažte se vybrat pneumatiky, které mají z hlediska výdrže nejlepší výsledky. V létě na mokré silnici se vám vaše investice vyplatí.

Další bernou mincí při výběru je valivý odpor pneumatiky, který se zásadně projevuje na spotřebě. Valivý odpor pneumatiky je označen písmeny na stupnici A až G na štítku, kterým musí být dle norem EU označena každá nová pneumatika. Čím je valivý odpor nižší, tím je spotřeba ale i množství produkovaných zplodin menší.

Kontakt pneumatik s vozovkou se projevuje určitým stupněm hluku. Výrobci se samozřejmě snaží hlučnost co nejvíce snížit, ale hlučnost závisí na mnoha dalších faktorech, včetně rychlosti a stylu řízení. Hlučnost pneumatik opět najdete na štítku každé pneumatiky a uvádí se v dB (decibel). I několik málo decibelů navíc v porovnání s konkurencí se na pneumatikách může projevit mnohem větší intenzitou zvuku, na svědomí to má logaritmická stupnice. Na štítku je také uvedena pouze vnější hlučnost, tedy hlučnost v kabině vozu se dá jen těžko odhadnout. Běžně se hlučnost pohybuje okolo 70 dB, často i pod touto hranicí, takže právě tímto číslem se řiďte při výběru.

Zákonná povinnost mít na autě zimní pneumatiky končí 31. března, pak se doporučuje už přejít pomalu na letní, takže s výběrem není čas otálet. Jen do toho!

blog comments powered by Disqus

Citroën Berlingo zlevňuje. Na krátké i XL verzi lze ušetřit 20 tisíc korun
České zastoupení francouzské automobilky srazilo cenu vybraných modelů. Sleva se týká i oblíbeného kompaktního MPV Berlingo a to jak jeho krátké verze, tak prodloužené varianty XL. Nejdostupnější je za 399 900 korun.
25.2.2021 | více
 

Škoda Octavia rozšířila nabídku svých motorů. Láká i na benzin s automatem a 4x4
Mladá Boleslav pokračuje v rozšiřování nabídky motorizací pro svůj bestseller. Škoda Octavia se nově nabízí s motorem na CNG v kombinaci s manuální převodovkou. Novinkou je také zajímavá motorizace 2.0 TSI o výkonu 140 kW s automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol.
22.2.2021 | více
 

Mitsubishi Space Star má novou výbavu. Díky ní je druhým nejlevnějším autem v Česku
Japonská automobilka obnovila prodej nejlevnější výbavy svého miniaturního modelu Space Star na českém trhu. Verze Inform vyjde s motorem 1.2 MIVEC na 239 850 Kč. Auto je nyní o 10 tisíc korun dražší než Hyundai i10.
19.2.2021 | více
 

Kia Sorento dostala novou verzi do zásuvky. Pro chudé ale není
Korejská automobilka zveřejnila ceny nové motorizace pro své velké SUV Kia Sorento. Jde o plug-in hybridní systém označený jako 1.6 T-GDI PHEV. Začíná na ceně 1 319 980 korun.
17.2.2021 | více
 

Obrovské slevy u Nissanu. Na SUV X-Trail ušetříte až 132 tisíc korun
Japonská automobilka láká zájemce o nové SUV na zajímavé ceny. U svého modelu X-Trail zlevnila benzinový motor 1.3 DIG-T o 132 tisíc korun. Nejlevněji ho pořídíte za 610 900 korun.
15.2.2021 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál