Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Přehled všech rodinných SUV s cenou do půl milionu. Karoq je až čtrnáctý

Vloženo: 18.11.2018

Nejdostupnějším SUV nižší střední třídy zůstává Dacia Duster. Za poslední tři roky cenová hladina těchto rodinných aut výrazně vzrostla. Zdražily všechny sledované modely. Škoda Karoq se nevejde mezi deset nejlevnějších zástupců kategorie.

SUV nižší střední třídy, která v našich poměrech považujeme za rodinná auta, jdou v posledních letech na dračku. Často je výrobci nestíhají vyrábět, na spoustu z nich se čeká dlouhé měsíce. Není tedy divu, že zdražují více než jakákoli jiná auta. 

Připravili jsme přehled všech rodinných SUV s cenou do půl milionu korun a situaci porovnávali s dobou před třemi lety, kdy jsme hledali deset nejlevnějších vozů této kategorie. Všechna sledovaná auta v tomto období zdražila, byť je fér napsat, že spousta z nich se nyní prodává v nové generaci s bohatší standardní výbavou nebo výkonnějšími motory.

Zdražení v této kategorii táhne směrem vzhůru zejména Škoda Auto. Zatímco Yeti patřil před třemi lety se základní cenou necelých 370 tisíc korun mezi nejlevnější SUV nižší střední třídy, jeho nástupce, model Karoq, stojí po nedávném zdražení v nejlevnějším provedení o sto dvacet tisíc korun víc!

Ceny v této kategorii rostou i přesto, že do ní za uplynulé tři roky přibyla spousta nových modelů - v našem přehledu do půl milionu korun to jsou Fiat 500X, Renault Kadjar, VW T-Roc, Honda HR-V, SEAT Ateca, Opel Grandland X či Toyota C-HR (Karoq nepočítáme, protože ho bereme za nástupce Yetiho).

Zatímco v prosinci 2014 se vešlo sedm modelů pod čtyři sta tisíc korun, v současnosti to jsou jen čtyři auta.

Níže si tedy můžete prohlédnout všech šestnáct SUV nižší střední třídy na českém trhu s cenou nižší než půl milionu korun:

Dacia Duster           od 259 900 Kč 

Fiat 500X                      365 900 Kč

Mitsubishi ASX            385 000 Kč (na snímku)

Opel Mokka X               387 900 Kč

Mazda CX-3                  412 400 Kč

Suzuki S-Cross            414 900 Kč

Renault Kadjar             442 900 Kč

VW T-Roc                     452 900 Kč

Jeep Renegade             453 500 Kč

Nissan Qashqai            457 500 Kč

Honda HR-V                 459 900 Kč 

SEAT Ateca                  481 900 Kč

Kia Sportage                484 980 Kč

Opel Grandland X         489 900 Kč

Škoda Karoq                489 900 Kč

Toyota C-HR                494 900 Kč

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, přehled výbav, technická data, redakční testy a další podrobnosti. 

Od každého vozu vždy uvádíme pouze nejlevnější variantu, i když některé modely by se do první desítky vešly s více pohonnými jednotkami nebo stupni výbav. Podívejte se na kompletní přehled všech verzí rodinných SUV s cenou do 500 000 korun.

Už byla řeč o tom, že všechna auta, která se prodávala před třemi lety i nyní, zdražila. O Škodě už byla řeč. Nejmenší nárůst ceny se týká i přes mezigenerační změnu nejlevnějšího modelu třídy. Cena "holé" Dacie Duster se zvýšila jen o deset tisíc korun. Mitsubishi ASX zdražilo o 16 tisíc, Opel Mokka (po faceliftu se prodávající jako Mokka X) o 22 tisíc stejně jako Jeep Renegade. Základní Nissan Qashqai stojí s novým motorem 1.3 TCe o 56 tisíc více než koncem roku 2014, Suzuki S-Cross (od té doby prodělal facelift) a Kia Sportage (prodává se v nové generaci) svorně v nejdostupnějším provedení zdražily o 65 tisíc korun.

U všech aut v našem přehledu pohánějí benzinové motory pouze přední kola. S naftovým motorem by se do půl milionu vešly pouze Dacia Duster, Fiat 500X, Nissan Qashqai a Mazda CX-3. S pohonem všech kol se dají do 500 tisíc korun pořídit Duster a Suzuki S-Cross.

Aktuálně nejúspornějším SUV nižší střední třídy do půl milionu korun je Nissan Qashqai s turbodieselem 1.5 dCi, který si podle výrobce řekne jen o 3,8 l nafty na každých sto kilometrů. Před třemi lety tuto pozici držela Škoda Yeti 1.6 TDI se spotřebou 4,6 l. Nejméně žíznivé SUV s benzinovým motorem představuje VW T-ROC, jehož litrový turbomotor 1.0 TSI spotřebuje jen 5,1 l naturalu na 100 km. To je opět pokrok proti Suzuki S-Cross 1.6 se spotřebou 5,5 l před třemi lety.

Nejlepší dynamikou měřenou zrychlením z místa na 100 km/h se chlubí z rodinných SUV do půl milionu Mazda CX-3 s benzinovým dvoulitrem. Zvládá to za rovných devět vteřin. Do deseti vteřin tento úkol splňují ještě další čtyři auta plus Mazda CX-3 i s naftovou osmnáctisotvkou. Před třemi lety to zvládl pod deset sekund jediný model - Opel Mokka 1.4 Turbo.

Je tedy vidět, že rodinná SUV za tři roky nejen zdražila, ale jsou zároveň úspornější a svižnější.

Kompletní přehled všech malých, dostupných a městských SUV si prohlédněte zde.

Související články

Deset nejlevnějších SUV na českém trhu
Patnáct nejlevnějších kombíků na českém trhu
Deset nejlevnějších nových aut v Česku se dá pořídit za méně než 225 000 Kč
Dacia v říjnu na českém trhu překonala Volkswagen a skončila třetí v prodejním žebříčku
Modernizovaná Škoda Fabia už nepatří mezi deset nejlevnějších malých pětidveřových hatchbacků

blog comments powered by Disqus

Toyota Yaris jezdí v novém ročníku. Zahodila některé motory, má novou výbavu
Na českém trhu se už nabízí malý hatchback Toyota Yaris v modelovém provedení 2020. To znamená změnu nabídky motorizací, vybrané jednotky zahodily třídveřové i pětidveřová verze. K dispozici je také nová výbava. Nějakou dobu se ale bude současně prodávat ještě starší verze 2019.
19.5.2019 | více
 

Prodeje aut v Česku už klesají pomaleji. Na špici se drží Škoda, VW a Dacia
Statistiky dubnových prodejů Sdružení dovozců automobilů (SDA) ukazují, že pokles v prodejích aut se zpomaluje. Přesto je ve srovnání s loňskem pořád citelný, zejména pokud jde o první čtyři měsíce a ne jen duben. Pořadí značek je skoro stejné.
15.5.2019 | více
 

Někteří na ně nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Přehled automobilových asistentů
Elektronické systémy jedni vítají pro jejich přínos bezpečnosti, další zatracují, protože nechtějí, aby jim počítače „kecaly“ do řízení.
15.5.2019 | více
 

Renault zlevnil model Kadjar. Ušetříte ve všech výbavách
Kompaktní SUV Renualt Kadjar je levnější. Na jaro si totiž Francouzi přichystali slevu. Ta se promítá ve všech výbavových verzích. Víme, kolik se dá ušetřit.
13.5.2019 | více
 

Seat vrací oblíbené benzinové motory do svého SUV Ateca
Nejen kvůli emisím, ale později i kvůli nestíhající výrobě musely značky koncernu Volkswagen na čas vyřadit z ceníků některé benzinové motory. Teď se vracejí zpět. Má je například i Seat Ateca, který se v Česku začal nabízet v modelovém provedení pro rok 2020.
9.5.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál