Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Nepozorný řidič je na českých silnicích největší hrozbou. Startuje kampaň proti mobilům za volantem

Vloženo: 2.5.2018

Dvě třetiny řidičů za volantem používají mobil a více než třetina za jízdy píše textové zprávy. Právě nepozornost může až za pětinu všech dopravních nehod. Snížit toto číslo chce nová kampaň České asociace pojišťoven a BESIP s názvem #nepozornostzabíjí. Ta vyšla na necelých 40 milionů korun a objeví se nejen na internetu, ale i v rádiích a televizích.

Nepozorný řidič je na českých silnicích největší hrozbou. Startuje kampaň proti mobilům za volantem

Třetím nejčastějším přestupkem českých řidičů je po nedodržení rychlosti a nepřipoutání se používání mobilu či jiného záznamového zařízení v průběhu jízdy. To je přitom zakázané od roku 2002. Nevěnování se řízení tak ročně způsobí až 10 tisíc nehod s celkovou škodou přes 550 milionů korun. Výrazně snížit toto číslo chce nová kampaň #nepozornostzabíjí, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven a spolupracovaly na ní BESIP i policie.

"Motivem kampaně je přinutit řidiče, kteří nemyslí tolik na sebe a používají za jízdy mobilní telefon, aby mysleli na své blízké," popsal výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. "Dokonce i v momentě, kdy k nehodě dojde, se člověk dokáže snadněji vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží," doplnil Matoušek. Dále také uvedl, že téměř 70 procent lidí se za volantem chová stejně bez ohledu na to, jestli s nimi v autě někdo cestuje, či nikoliv. 

Podle průzkumů agentury STEM/MARK až dvě třetiny řidičů používají za volantem mobilní telefon a více než třetina aktivně posílá SMS nebo zprávy přes další chatovací služby. Šestina řidičů pak během jízdy fotí nebo točí videa. "Největším postrachem našich silnic je nepozorný řidič," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

"Při rychlosti 90 km/h ujede auto za sekundu 25 metrů. Psaní krátké zprávy zabere zhruba pět sekund, při 90 km/h tak auto ujede 125 metrů. A to je vzdálenost větší než jedno fotbalové hřiště," upozornil vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Loni právě kvůli nevěnování se řízení zemřelo na českých silnicích 65 osob. Pokuta za používání mobilu je přitom v porovnání s dalšími evropskými státy nízká - na místě zaplatí řidič nejvýše tisíc korun a ztratí dva body, ve správním řízení se pokuta pohybuje mezi 1500 a 2500 korunami. Nejvíce se platí ve Švýcarsku, v přepočtu až 6500 korun.

Motivu kampaně, která odstartuje v polovině května, odpovídá vizuální zpracování jednak televizních i rozhlasových spotů a jednak on-line bannerů. Jejich tvorba bude dohromady stát necelých 40 milionů korun, které pochází z Fondu zábran škod. Do něj pojišťovny odvádí tři procenta z povinného ručení.

Autor článku a výkonný ředitel České asociace pojišťoven se jmenují stejně, jedná se však pouze o shodu jmen (pozn. red.).

blog comments powered by Disqus

Toyota Yaris jezdí v novém ročníku. Zahodila některé motory, má novou výbavu
Na českém trhu se už nabízí malý hatchback Toyota Yaris v modelovém provedení 2020. To znamená změnu nabídky motorizací, vybrané jednotky zahodily třídveřové i pětidveřová verze. K dispozici je také nová výbava. Nějakou dobu se ale bude současně prodávat ještě starší verze 2019.
19.5.2019 | více
 

Prodeje aut v Česku už klesají pomaleji. Na špici se drží Škoda, VW a Dacia
Statistiky dubnových prodejů Sdružení dovozců automobilů (SDA) ukazují, že pokles v prodejích aut se zpomaluje. Přesto je ve srovnání s loňskem pořád citelný, zejména pokud jde o první čtyři měsíce a ne jen duben. Pořadí značek je skoro stejné.
15.5.2019 | více
 

Někteří na ně nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Přehled automobilových asistentů
Elektronické systémy jedni vítají pro jejich přínos bezpečnosti, další zatracují, protože nechtějí, aby jim počítače „kecaly“ do řízení.
15.5.2019 | více
 

Renault zlevnil model Kadjar. Ušetříte ve všech výbavách
Kompaktní SUV Renualt Kadjar je levnější. Na jaro si totiž Francouzi přichystali slevu. Ta se promítá ve všech výbavových verzích. Víme, kolik se dá ušetřit.
13.5.2019 | více
 

Seat vrací oblíbené benzinové motory do svého SUV Ateca
Nejen kvůli emisím, ale později i kvůli nestíhající výrobě musely značky koncernu Volkswagen na čas vyřadit z ceníků některé benzinové motory. Teď se vracejí zpět. Má je například i Seat Ateca, který se v Česku začal nabízet v modelovém provedení pro rok 2020.
9.5.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál