Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Máte drahé povinné ručení? Ověřte si výši bonusů a zlevněte si ho

Komerční prezentace

Vloženo: 27.8.2018

„Dva roky jezdím bez nehod, s větrem se honím o závod. Na moje obutí je spolehnutí a motor má vždy správný chod.“ Jestliže usedáte za volant ve stejném rytmu jako Milan Chladil, pak se můžete těšit z vysokého bonusu. Víte ale vůbec, k čemu vám bonus u povinného ručení je a co se s ním děje při přechodu k nové pojišťovně?

Bonus a malus je součástí bonusového systému, který je spjat s povinným ručením. Jezdíte-li bez nehod, načítají se vám bonusy, pakliže jste už párkrát způsobili dopravní nehodu, přičítají se vám malusy. Čím déle jste pojištěni, a čím déle jezdíte bez nehod, tím vyšší bonus budete mít.

Na bonus máte nárok za každý rok bez nehod

Bonus získáte za každých 12 bezeškodných měsíců, co máte sjednanou pojistku, a je jedno, zda máte povinné ručení Allianz, AXA, Direct nebo UNIQA. V průměru se bonus za rok pohybuje kolem 5 % z ceny pojištění. Každý rok se ale bonusy načítají, a tak za deset let můžete dosahovat i 50% slevy. Maximální výše bonusu obvykle dosahuje 60 až 65 %. Této slevy se však dočkáte až po více jak deseti letech bez nehod.

Každá pojišťovna ale počítá bonusy na základě svých interních pravidel, a tak se maximálního bonusu můžete někde dočkat dříve a jinde zase o nějaký rok později.

O bonus nepřijdete ani s novým autem nebo s novou pojistkou

Nejlevnější povinné ručení vám může vysoký bonus ještě výrazně zlevnit. Ušetřit více jak polovinu z ceny pojistky jistě přijde vhod. Navíc některé pojišťovny bonus zohledňují i u havarijního pojištění. Co ale když auto prodáváte, sjednáváte nové povinné ručení, nebo přecházíte k jiné pojišťovně? Nebojte, o bonusy nepřijdete. Ty se vám automaticky převedou. Navíc, pokud bude nová pojišťovna počítat bonus progresivněji než ta původní, pak se vám i výrazně navýší.

A jak zjistíte, jak vysoký váš bonus je? Požádejte vaši pojišťovnu o potvrzení o takzvaném bezeškodném průběhu. Potvrzení je vám pojišťovna povinna vystavit i v případě, že vypovídáte smlouvu o povinném ručení.

Dopravní nehody se vám nevyhýbají? Pak počítejte s malusem

Čím starší a vyježděnější řidič je, tím levnější pojištění může získat. Rozhodně to ale není pravidlem. Řadíte-li se mezi rizikové klienty, kteří jsou často součástí dopravních nehod, pak ani doba pojištění vám nepomůže k nižší ceně. Naopak malus vám zaručí přirážku. V krajních případech se můžete stát až nepojistitelným.

Délka bezškodného období významně ovlivňuje výši povinného ručení, přesto se vyplatí si porovnat nabídku více pojišťoven. Můžete tak zjistit, že povinné ručení AXA vás vyjde mnohem levněji než vaše dlouholetá pojistka. Při porovnání povinného ručení se zaměřte na pojistné limity, asistenční službu a připojištění.

blog comments powered by Disqus

Toyota Yaris jezdí v novém ročníku. Zahodila některé motory, má novou výbavu
Na českém trhu se už nabízí malý hatchback Toyota Yaris v modelovém provedení 2020. To znamená změnu nabídky motorizací, vybrané jednotky zahodily třídveřové i pětidveřová verze. K dispozici je také nová výbava. Nějakou dobu se ale bude současně prodávat ještě starší verze 2019.
19.5.2019 | více
 

Prodeje aut v Česku už klesají pomaleji. Na špici se drží Škoda, VW a Dacia
Statistiky dubnových prodejů Sdružení dovozců automobilů (SDA) ukazují, že pokles v prodejích aut se zpomaluje. Přesto je ve srovnání s loňskem pořád citelný, zejména pokud jde o první čtyři měsíce a ne jen duben. Pořadí značek je skoro stejné.
15.5.2019 | více
 

Někteří na ně nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Přehled automobilových asistentů
Elektronické systémy jedni vítají pro jejich přínos bezpečnosti, další zatracují, protože nechtějí, aby jim počítače „kecaly“ do řízení.
15.5.2019 | více
 

Renault zlevnil model Kadjar. Ušetříte ve všech výbavách
Kompaktní SUV Renualt Kadjar je levnější. Na jaro si totiž Francouzi přichystali slevu. Ta se promítá ve všech výbavových verzích. Víme, kolik se dá ušetřit.
13.5.2019 | více
 

Seat vrací oblíbené benzinové motory do svého SUV Ateca
Nejen kvůli emisím, ale později i kvůli nestíhající výrobě musely značky koncernu Volkswagen na čas vyřadit z ceníků některé benzinové motory. Teď se vracejí zpět. Má je například i Seat Ateca, který se v Česku začal nabízet v modelovém provedení pro rok 2020.
9.5.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál