Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Máte drahé povinné ručení? Ověřte si výši bonusů a zlevněte si ho

Komerční prezentace

Vloženo: 27.8.2018

„Dva roky jezdím bez nehod, s větrem se honím o závod. Na moje obutí je spolehnutí a motor má vždy správný chod.“ Jestliže usedáte za volant ve stejném rytmu jako Milan Chladil, pak se můžete těšit z vysokého bonusu. Víte ale vůbec, k čemu vám bonus u povinného ručení je a co se s ním děje při přechodu k nové pojišťovně?

Bonus a malus je součástí bonusového systému, který je spjat s povinným ručením. Jezdíte-li bez nehod, načítají se vám bonusy, pakliže jste už párkrát způsobili dopravní nehodu, přičítají se vám malusy. Čím déle jste pojištěni, a čím déle jezdíte bez nehod, tím vyšší bonus budete mít.

Na bonus máte nárok za každý rok bez nehod

Bonus získáte za každých 12 bezeškodných měsíců, co máte sjednanou pojistku, a je jedno, zda máte povinné ručení Allianz, AXA, Direct nebo UNIQA. V průměru se bonus za rok pohybuje kolem 5 % z ceny pojištění. Každý rok se ale bonusy načítají, a tak za deset let můžete dosahovat i 50% slevy. Maximální výše bonusu obvykle dosahuje 60 až 65 %. Této slevy se však dočkáte až po více jak deseti letech bez nehod.

Každá pojišťovna ale počítá bonusy na základě svých interních pravidel, a tak se maximálního bonusu můžete někde dočkat dříve a jinde zase o nějaký rok později.

O bonus nepřijdete ani s novým autem nebo s novou pojistkou

Nejlevnější povinné ručení vám může vysoký bonus ještě výrazně zlevnit. Ušetřit více jak polovinu z ceny pojistky jistě přijde vhod. Navíc některé pojišťovny bonus zohledňují i u havarijního pojištění. Co ale když auto prodáváte, sjednáváte nové povinné ručení, nebo přecházíte k jiné pojišťovně? Nebojte, o bonusy nepřijdete. Ty se vám automaticky převedou. Navíc, pokud bude nová pojišťovna počítat bonus progresivněji než ta původní, pak se vám i výrazně navýší.

A jak zjistíte, jak vysoký váš bonus je? Požádejte vaši pojišťovnu o potvrzení o takzvaném bezeškodném průběhu. Potvrzení je vám pojišťovna povinna vystavit i v případě, že vypovídáte smlouvu o povinném ručení.

Dopravní nehody se vám nevyhýbají? Pak počítejte s malusem

Čím starší a vyježděnější řidič je, tím levnější pojištění může získat. Rozhodně to ale není pravidlem. Řadíte-li se mezi rizikové klienty, kteří jsou často součástí dopravních nehod, pak ani doba pojištění vám nepomůže k nižší ceně. Naopak malus vám zaručí přirážku. V krajních případech se můžete stát až nepojistitelným.

Délka bezškodného období významně ovlivňuje výši povinného ručení, přesto se vyplatí si porovnat nabídku více pojišťoven. Můžete tak zjistit, že povinné ručení AXA vás vyjde mnohem levněji než vaše dlouholetá pojistka. Při porovnání povinného ručení se zaměřte na pojistné limity, asistenční službu a připojištění.

blog comments powered by Disqus

Seat Leon dostal zpět oblíbené motory i výbavu. Máme podrobný přehled
V Česku už zase koupíte Seat Leon i jeho kombi variantu ST s celou řadou motorů, se kterými se před časem rozloučil. Kolik stojí 1.0 TSI, plynové 1.5 TGI nebo třeba naftové jedna-šestky a dvoulitry? To zjistíte v následujícím přehledu.
22.8.2019 | více
 

Rodinná Dacia Dokker dostala nový motor 1.3 TCe. Víme, kolik stojí
Nejlevnější rodinné auto na českém trhu dostalo nový benzinový motor. Jde o jednotku 1.3 TCe, která je naladěna na dva výkony 75 a 96 kW. Máme podrobnosti.
8.8.2019 | více
 

Výhodné výbavy Tour a Touring Sport dostala i Škoda Octavia liftback
Mladoboleslavská automobilka rozšířila nabídku výbav pro svůj nejprodávanější model. Po Octavii Combi dostane varianty Tour a Touring Sport také liftback. Combi mění nabídku motorů.
6.8.2019 | více
 

Renault Kadjar výrazně zlevnil. V základní i v top verzi zaplatíte o 30 tisíc korun méně
Francouzská automobilka si uprostřed léta připravila velké snížení ceny pro své středně velké SUV. Kadjar zlevnil ve všech výbavových variantách, včetně základní i top verze. Více lze ušetřit i při využití financování.
31.7.2019 | více
 

Nejlevnější auta v Česku: Do čtvrt milionu se jich vejde 18 včetně fabie
Hledali jsme auta pro ty, kteří potřebují jen co nejlevnější vůz na cesty z bodu A do bodu B. Pod 200 tisíc korun jsou jen čtyři, do čtvrt milionu se jich ale vejde už 18. Včetně dvou škodovek.
28.7.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál