Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Lednové prodeje meziročně klesly. Nejhůře dopadla Dacia!

Vloženo: 7.2.2020

V novém roce se zatím moc nedaří francouzským automobilkám. Korejci posílili a do hry se vrací BMW. Jaké značky nejvíce zabodovaly a jaké vozy patří do top desítky?

Celkový prodej automobilů se podle statistik Svazu Dovozců Automobilů oproti lednu minulého roku snížil o necelé procento na 19 132 prodaných kusů. V porovnání s předchozím měsícem došlo naopak k nárůstu o dvě procenta. Z pomyslného koláče prodejnosti si jako obvykle největší porci ukrojily vozy typu SUV, a to rovnou celou třetinu.

Pojďme se podívat, jak si vedli jednotlivé automobilky. Na prvních třech pozicích je situace stále stejná. Nejprodávanější značkou na českém trhu zůstává Škoda s 8 283 prodanými vozy a meziročně si tak přilepšila o více jak 20 %. Na druhé pozici se jen tak tak umístil Volkswagen, který se oproti loňsku zhoršil o dvanáct procent, a v jeho těsném závěsu se drží Hyundai s třicetiprocentním nárůstem. Předprodejem nového Golfu by mohl německý výrobce ještě zamíchat kartami.

Překvapením je čtvrté místo, kde se ještě minulý měsíc držel Ford (12.). Nyní ovšem bramborová medaile patří korejské automobilce Kia s meziročním nárůstem 16 procent a postupem o čtyři patra nahoru. Opačný trend zažila značka Dacia. Prodeje Rumunům na českém trhu klesly o více jak polovinu, a to znamenalo propad až na chvost našeho žebříčku. Věční rivalové Mercedes-Benz (+25 %) a BMW (+41 %) se vyšplhali o pět příček a řadí se tak za Toyotu (+12 %) na 6. a 7. pozici.

Zatímco Renault se, i přes pokles prodeje o dvacet procent, drží svého devátého místa, francouzský kolega se lvem ve znaku se s dvojnásobnou ztrátou posunul níž o tři příčky přímo nad svého krajana. Z top desítky tak po úspěchu německých automobilek vypadl nejen zmiňovaný Ford, ale i Citroën (13.).

Pojďme se podívat na žebříček nejprodávanějších značek v letošním roce. V závorce je uvedena pozice v loňském lednu.

1. (1.) Škoda 8 283 vozů
2. (2.) Volkswagen 1 754 vozů
3. (3.) Hyundai 1676 vozů
4. (8.) Kia 781 vozů
5. (6.) Toyota 770 vozů
6. (11.) Mercedes-Benz 621 vozů
7. (12.) BMW 619 vozů
8. (5.) Peugeot 575 vozů
9. (9.) Renault 537 vozů
10. (4.) Dacia 515 vozů

V prodejnosti jednotlivých modelů jasně převládají škodovky. První jsou Octavia a Fabia, třetí místo uloupil Hyundai i30, a pak se Škoda opět ujímá režie a pokračuje ve vykládání karet Scala, Karoq, Kamiq, Superb a Kodiaq. Žebříček uzavírají Hyundai Tucson a Volkswagen Tiguan.

Po kliknutí na jednotlivé modely se můžete podívat na kompletní ceník a technické údaje. K dispozici jsou i námi naměřené parametry a také testy.

Související články

Audi, Hyundai i Mercedes. Tohle jsou největší skokani na českém trhu
Nejlevnější auta v Česku: Do čtvrt milionu se jich vejde 18 včetně fabie
Nejlevnější auta s pohonem všech kol? Dominují asijské značky, Škoda chybí
Hledali jsme nejlevnější kompaktní hatchbacky. Do půl milionu jich je 15

blog comments powered by Disqus

Peugeot upravuje ceny. Zlevnil až o několik tisíc korun
Změny v cenících se týkají modelu 308 a oblíbeného Peugeotu Rifter. Prodloužená verze ale přišla zkrátka. Přinášíme podrobný přehled.
14.2.2020 | více
 

Na český trh míří první hybridní Opel. Stojí necelý milion korun
Německá automobilka pokračuje v elektrifikaci. Do modelu Grandland X namontovala novou hybridní pohonnou jednotku. K dostání je i ve verzi 4x4.
12.2.2020 | více
 

Po kombíku přichází liftback. Škoda začala prodávat další verzi Octavie
Na oficiální prezentaci si budeme muset ještě zhruba měsíc počkat, už nyní ale máme k dispozici ceník. Za kolik se elegantnější varianta prodává? Přinášíme přehled včetně porovnání s konkurencí.
11.2.2020 | více
 

Lednové prodeje meziročně klesly. Nejhůře dopadla Dacia!
V novém roce se zatím moc nedaří francouzským automobilkám. Korejci posílili a do hry se vrací BMW. Jaké značky nejvíce zabodovaly a jaké vozy patří do top desítky?
7.2.2020 | více
 

Další Peugeot do zásuvky! Nový model e-2008 startuje na 840 000 korunách
Nová generace modelu 2008 se na českém trhu sotva ohřála a už se objevilo její nové elektrifikované dvojče. V čem se od sebe liší a jak si stojí vedle konkurence?
6.2.2020 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál