Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Jak zvládnout následky dopravní nehody? Jednejte racionálně a systematicky

Komerční prezentace

Vloženo: 19.3.2018

Dopravní nehoda je nepříjemnou a stresovou záležitostí, která může potkat každého řidiče. Víte, co je třeba při autonehodě nejdříve zajistit? Kdy musíte volat policii? A jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Bezprostředně po havárii je nutné obléknout si reflexní vestu a posádku vozidla dostat do bezpečí. Zpravidla za svodidla či na mez vedle silnice, kde nehrozí zranění od projíždějících automobilů. Ještě než opustíte automobil, zapněte výstražná světla.

Jsou na místě nehody zranění? Okamžitě zavolejte záchrannou službu a poskytněte první pomoc. Pokud jsou zranění vážná, nijak se zraněným nemanipulujte a řiďte se pokyny zdravotního dispečera. Zároveň požádejte někoho z účastníků, aby místo nehody označil výstražným trojúhelníkem.

Po nehodě jsou lidé v šoku. Je proto důležité dbát maximální ostražitosti, zbytečně nevstupovat na vozovku a nevystavovat se srážce projíždějících automobilů. Více informací se dozvíte v článku Jak postupovat při dopravní nehodě.

Jakmile je postaráno o zraněné a místo nehody je řádně označeno, přichází čas na další řešení následků dopravní nehody. Pokud byli na místě zranění, které ošetřovala záchranná služba, vyjíždí na místo nehody také hlídka policie. V případě nehod bez zranění a při malých škodách není nutné policii volat.

Policii voláme v případech, kdy jsou na místě nehody zranění či mrtví nebo pokud došlo ke škodě na cizím majetku mimo účastníky nehody. Účast policie je nutná i v případě, že škoda na jednom z vozidel přesahuje částku 100 000 Kč a účastníci nejsou schopni zajistit plynulost provozu. Její asistence je potřeba, když účastníci nehody nejsou schopni dohodnout se na míře zavinění, popřípadě existuje podezření, že některý z účastníků nehody je pod vlivem alkoholu či drog.

Většina nehod je naštěstí bez zranění a s pouhými materiálními škodami v řádech tisíců. Jedná se především o kolize na parkovištích, ťukance při popojíždění v kolonách či nedání přednosti v jízdě. Většinu těchto autonehod vyřeší účastníci přímo na místě.

Hlavním úkonem je vyplnění záznamu o dopravní nehodě. Při jeho vyplnění dbejte na detailní popis situace a nezapomeňte uvést veškeré náležitosti. Zároveň místo nehody i poškozené části vozidla nafoťte a zakreslete.

V závěru nezapomeňte uvést míru zavinění a záznam o dopravní nehodě nechte podepsat všemi účastníky nehody. Každý účastník si ponechá jeden záznam jako pojistku pro následné řešení sporů. Pojišťovně podává záznam o nehodě viník dopravní nehody. Následně pojišťovna kontaktuje poškozeného, se kterým vyřídí náhradu škodu.

Pokud si nevíte rady s řešením škodné události nebo postupem při vyplňování záznamu o nehodě, volejte asistenční linku pojišťovny, u které máte sjednané povinné ručení. Jestliže neznáte číslo asistenční linky, volejte Linku pomoci řidičům 1224.

Související články

Lidé se učí nakupovat auta online
Operativní leasing nebo nákup nového vozu?
Mozek pro vaše auto

blog comments powered by Disqus

Citroën Berlingo zlevňuje. Na krátké i XL verzi lze ušetřit 20 tisíc korun
České zastoupení francouzské automobilky srazilo cenu vybraných modelů. Sleva se týká i oblíbeného kompaktního MPV Berlingo a to jak jeho krátké verze, tak prodloužené varianty XL. Nejdostupnější je za 399 900 korun.
25.2.2021 | více
 

Škoda Octavia rozšířila nabídku svých motorů. Láká i na benzin s automatem a 4x4
Mladá Boleslav pokračuje v rozšiřování nabídky motorizací pro svůj bestseller. Škoda Octavia se nově nabízí s motorem na CNG v kombinaci s manuální převodovkou. Novinkou je také zajímavá motorizace 2.0 TSI o výkonu 140 kW s automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol.
22.2.2021 | více
 

Mitsubishi Space Star má novou výbavu. Díky ní je druhým nejlevnějším autem v Česku
Japonská automobilka obnovila prodej nejlevnější výbavy svého miniaturního modelu Space Star na českém trhu. Verze Inform vyjde s motorem 1.2 MIVEC na 239 850 Kč. Auto je nyní o 10 tisíc korun dražší než Hyundai i10.
19.2.2021 | více
 

Kia Sorento dostala novou verzi do zásuvky. Pro chudé ale není
Korejská automobilka zveřejnila ceny nové motorizace pro své velké SUV Kia Sorento. Jde o plug-in hybridní systém označený jako 1.6 T-GDI PHEV. Začíná na ceně 1 319 980 korun.
17.2.2021 | více
 

Obrovské slevy u Nissanu. Na SUV X-Trail ušetříte až 132 tisíc korun
Japonská automobilka láká zájemce o nové SUV na zajímavé ceny. U svého modelu X-Trail zlevnila benzinový motor 1.3 DIG-T o 132 tisíc korun. Nejlevněji ho pořídíte za 610 900 korun.
15.2.2021 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál