Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Čtrnáct aut letos dostalo vysvědčení za bezpečnost. Podívejte se na jejich výsledky

Vloženo: 25.10.2018

Organizace Euro NCAP letos provedla několik dalších sérií nárazových a bezpečnostních testů u novinek mezi osobními auty. Devět ze čtrnácti hodnocených vozů si odneslo plný počet pěti hvězd.

Požadavky na udělení maximálního počtu pěti hvězd z testů Euro NCAP se rok od roku zvyšují. Automobilky musejí v poslední době dbát zejména na osazení auta moderními asistenty řidiče, aby této prestižní mety dosáhly. Přesto se jim to soudě podle letošních výsledků daří. Z dvanácti testovaných aut si devět odvezlo pětihvězdičkové vysvědčení. Celkem se letošní testy dají aplikovat na črnáct vozů, protože výsledky osobní verze dodávky Peugeot Rifter (na snímku) platí i pro jeho sourozence Citroën Berlingo a Opel Combo.

Níže se tedy podívejte na přehled letošních testů Euro NCAP. Ze čtyř hodnocených uvádíme procentuální hodnocení pro dvě nejdůležitější - ochranu dospělých a ochranu dětí při nárazových testech. Dalšími dvěma hodnocenými kategoriemi jsou ochrana chodců a úroveň asistenčních systémů.

Audi A6                         5 hvězd     93 %   85 %

Citroën Berlingo           4 hvězdy     91 %   81 %

Ford Focus                   5 hvězd     85 %   87 %

Ford Tourneo Connect  4 hvězdy     92 %   79 %

Hyundai NEXO             5 hvězd     94 %   87 %

Lexus ES                      5 hvězd     94 %   87 %

Mazda 6                        5 hvězd     95 %   91 %

Mercedes A                   5 hvězd     96 %   91 %

Nissan Leaf                   5 hvězd     93 %   86 %

Opel Combo                 4 hvězdy     91 %   81 %

Peugeot Rifter               4 hvězdy     91 %   81 %

Suzuki Jimny                 3 hvězdy     73 %   84 %

Volvo XC40                    5 hvězd     97 %   87 %

VW Touareg                  5 hvězd     89 %   86 %

Po kliknutí na aktivní vozy zobrazíte jejich recenze, případně ceníky a technická data.

Rozeberme si letos hodnocené vozy trochu blíže. Všechna čtyřhvězdičková auta patří do kategorii osobních verzí dodávek. Jak už bylo výše uvedeno, reálně prošly testem vozy dva - ford a peugeot. Oba by splnily podmínky pro udělení pěti hvězd za ochranu dospělé i dětské posádky a o nejvyšší hodnocení je připravily pouze horší výsledky u chodců, nebo asistenčních systémů.

Úctyhodný je pokrok u Rifteru v porovnání s předchůdcem - Peugeotem Partner - a potažmo i mezigenerační zlepšení u Citroënu Berlingo. Dříve vyráběné varianty těchto dodávek ochránily při předchozích testech v roce 2014 posádku pouze na 56 procent, letos to bylo na skvělých 91 procent.

Jediným vozem, který by letos nedostal pět hvězd kvůli výsledkům nárazových testů, je nová generace malého offroadu Suzuki Jimny, který se na českém trhu teprve začne prodávat. U něj při čelním nárazu komisaři zjistili vysoké riziko poranění hrudníku řidiče (hodnocené čtyřkou na školní stupnici). Jimny si celkově odvezl pouze tři hvězdy.

Obavy nemusí mít zájemci o elektromobily - plný počet hvězd si odvezla jak nová generace Nissanu Leaf tak Hyundai NEXO, vůz, který si vyrábí elektřinu pomocí vodíku a palivových článků a v Česku se neprodává.

Nejlepšího výsledku při ochraně dospělé posádky zatím letos dosáhlo kompaktní SUV Volvo XC40. Děti nejlépe chrání Mazda 6 a Mercedes třídy A. Ten dosáhl i nejvyšší ochrany chodců (92 %). Nejlépe hodnocené asistenční systémy měl VW Touareg (81 procent).

Kompletní přehled výsledků nových aut, která se aktuálně prodávají na českém trhu i s odkazy na videa z nárazových testů najdete zde.

Související články

Nárazové zkoušky Euro NCAP: Ford Mustang propadl, mini od Fordu a Fiatu uspěly s odřenýma ušima
Nárazové zkoušky Euro NCAP: Pětkové BMW to má za pět, Fiat Dobló za tři
Nárazové testy Euro NCAP: Škoda Kodiaq dostala plný počet pěti hvězd
Nárazové testy Euro NCAP: Mustang dostal napodruhé jen tři hvězdičky, nový Civic čtyři

blog comments powered by Disqus

Toyota Yaris jezdí v novém ročníku. Zahodila některé motory, má novou výbavu
Na českém trhu se už nabízí malý hatchback Toyota Yaris v modelovém provedení 2020. To znamená změnu nabídky motorizací, vybrané jednotky zahodily třídveřové i pětidveřová verze. K dispozici je také nová výbava. Nějakou dobu se ale bude současně prodávat ještě starší verze 2019.
19.5.2019 | více
 

Prodeje aut v Česku už klesají pomaleji. Na špici se drží Škoda, VW a Dacia
Statistiky dubnových prodejů Sdružení dovozců automobilů (SDA) ukazují, že pokles v prodejích aut se zpomaluje. Přesto je ve srovnání s loňskem pořád citelný, zejména pokud jde o první čtyři měsíce a ne jen duben. Pořadí značek je skoro stejné.
15.5.2019 | více
 

Někteří na ně nadávají, jiní na ně nedají dopustit. Přehled automobilových asistentů
Elektronické systémy jedni vítají pro jejich přínos bezpečnosti, další zatracují, protože nechtějí, aby jim počítače „kecaly“ do řízení.
15.5.2019 | více
 

Renault zlevnil model Kadjar. Ušetříte ve všech výbavách
Kompaktní SUV Renualt Kadjar je levnější. Na jaro si totiž Francouzi přichystali slevu. Ta se promítá ve všech výbavových verzích. Víme, kolik se dá ušetřit.
13.5.2019 | více
 

Seat vrací oblíbené benzinové motory do svého SUV Ateca
Nejen kvůli emisím, ale později i kvůli nestíhající výrobě musely značky koncernu Volkswagen na čas vyřadit z ceníků některé benzinové motory. Teď se vracejí zpět. Má je například i Seat Ateca, který se v Česku začal nabízet v modelovém provedení pro rok 2020.
9.5.2019 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál