Aktualizováno: 17.6.2016

Test Volva V90

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 3
  • Byznys faktor: 4
  • Fun faktor: 1
  • Offroad faktor: 1
  • Ženský faktor: 1
Testované motory: D5 AWD, T6 AWD

 
Obří kombík pro top manažery a bohaté rodiny – to je nové Volvo V90. Délkou se řadí do vyšší střední třídy, tedy o kategorii výš než Škoda Superb Combi.

Volvo se nepokouší jízdní dynamikou konkurovat německým soupeřům, vsadilo na komfort, bezpečnost, robustnost a luxus – tedy atributy, které od severského výrobce očekáváte a v nichž vyniká.

Hodně silné je i v technologiích, výčet standardně montovaných i příplatkových asistentů připomíná telefonní seznam a je mezi nimi i několik systémů, které se dají v roce 2016, tedy v době příjezdu auta na trh, označit jako unikátní. Jde například o asistent zabraňující nechtěnému vyjetí z vozovky, nebo systém varující před srážkou s mnoha překážkami včetně velké zvěře, který umí spustit i na řidiči nezávislé brzdění.

Volvo V90 zaostává v zatáčkách, tam působí těžkopádně a neláká k žádnému řádění. Slabinou bude i vysoká cenová hladina, kterou ale částečně ospravedlňuje v některých ohledech bohatá standardní výbava.

Pod kapotou si lze vybírat pouze ze čtyřválců dopovaných turbodmychadlem. Díky novému patentu PowerPulse, který v nízkých otáčkách „plivnutím“ vzduchu z tlakové lahve roztočí turbodmychadlo, a skvělému odhlučnění se ale nejsilnější naftový motor D5 nemusí stydět v porovnání s šestiválci u konkurence. Kromě benzinových a naftových motorů je v nabídce i plug-in hybrid, tedy agregát kombinující benzinový motor s elektromotorem s dobíjením baterií i ze sítě a možností fungovat jako elektromobil. Označuje se T8.

Volvo V90 je zcela nový model, který nenavazuje na žádného předchůdce a jde o největší kombík značky. V Česku se dá objednávat od jara 2016, u prodejců budou auta od září. 

Design

Volvo V90 - pohled ¾ zepředu dopravaVolvo V90 - pohled bok dopravaVolvo V90 - pohled záď čistáVolvo V90 - pohled ¾ zezadu dolevaVolvo V90 - pohled příď čistá

 

Takhle má podle mě vypadat kombík od Volva. Robustně, nasvaleně a moderně. Zaujala mě malá plocha prosklení v porovnání s masou oceli a chromu. Je to takový ingot.

Sluší se dodat, že testovaná auta byla v nejvyšší výbavě Inscription se spoustou příplatkových prvků, takže určitě vypadala impozantněji než nejnižší výbava Kinetic, kterou jsem zatím neviděl. Zkoušené vozy obouvaly například dvacetipalcová kola, přičemž základní verze vyjíždí na sedmnáctkách.

Test Volva V90 Příď hodně krášlí LED denní svícení ve tvaru kladiv severského boha Thora dostupné od druhé výbavy Momentum. Nejlevnější varianta svítí klasickými halogeny bez nich. Full LED světlomety svítící pouze diodami (na obrázku) se prodávají za příplatek. Fotku zvětšíte kliknutím na ni stejně jako všechny ostatní v testu.

To samé platí o interiéru, který se hodně inspiroval velkým SUV označovaným XC90. Měli jsme k dispozici auta se sedačkami čalouněnými voňavou, nadýchanou perforovanou bílou kůží (v nejvyšší výbavě Inscription je kožené čalounění standardem, ale bez "dírek", tedy perforování s ventilací, za to se připlácí).

Test Volva V90 Stejný materiál pokrýval zčásti i přístrojovou desku, došlo i na pravé dřevo a spoustu chromu, objevil jsem jen minimum plastů. Základní verze Kinetic jich bude mít určitě víc a kůži na spoustě míst nahradí látka. Každopádně ale vnitřek zkoušených aut působil velmi luxusně a high-tech.

Inspirací designerů je čistá švédská příroda, což se projevuje i snahou o co nejmenší množství tlačítek.

Test Volva V90 Originální nápady zastupuje například velmi netradiční startovací tlačítko připomínající šperk. Vlastně není tlačítkem, protože se s ním otáčí. Najdete ho na středovém panelu. Unikát to je v porovnání s konkurenty, stejné řešení najdete u všech zástupců Volva řady 90. Pod ním se nachází přepínač mezi jízdními módy (komfortním, ekonomickým, sportovním nebo individuálním - standard výbav R-Design a Inscription).

Ocenil jsem i parádní odhlučnění kabiny, zvlášť s naftovým motorem výrazně lepší než u modelu XC90. 

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus