Aktualizováno: 18.8.2019

Test Škody Scala

  • Sexy faktor: 3
  • Rodinný faktor: 3
  • Byznys faktor: 3
  • Fun faktor: 2
  • Offroad faktor: 0
  • Ženský faktor: 3
Testované motory: 1.0 TSI/85 kW, 1.5 TSI DSG, 1.6 TDI DSG

 
Jde o nástupce modelu Rapid, nebo je nová Scala úplně nové auto? Na to jsme se snažili hledat odpověď během prvního svezení s horkou novinkou z Mladé Boleslavi. Testovali jsme ji se základním benzinovým tříválcem, který se pro ni ukázal jako přímo ideální motor.

Propracovanější design, bohatá výbava, lepší jízdní vlastnosti, ale také výrazně vyšší cena. I proto jsme se nedočkali nové generace Škody Rapid. Místo toho přijela Scala. Má za cíl nastavit nový vzhledový směr mladoboleslavské automobilky. A i když stojí víc, je ideální alternativou k nejoblíbenějším hatchbackům nižší střední třídy. Bojuje nejen proti Hyundai i30 nebo Kie Ceed, ale i odvážně proti zdařilému Volkswagenu Golf. Dokazuje, že Škoda nebude hrát v koncernu druhé housle.

Za jejím volantem nejčastěji potkáte obchodníky a zaměstnance různých firem. Odhaduje se, že naprostá většina vozů totiž zamíří do firemních fleetů. Těch pár kusů, které si pořídí soukromníci, potěší i méně náročné rodiny. Díky prostornému interiéru, kufru a rozšířené sadě chytrých řešení jménem Simply Celever, má šanci zaujmout v kategorii, která je narvaná soupeři k prasknutí.
Škodu Scala jsme nejprve testovali na mezinárodní prezentaci v okolí chorvatského Splitu. Zkušenosti jsme nabírali s motorem 1.0 TSI. Akce proběhla na začátku dubna 2019. Ve druhé poloviné téhož roku jsme recenzi rozšířili o dojmy z českých silnici s motorem 1.5 TSI a 1.6 TDI s automatickou převodovkou DSG.

Design

Škoda Scala - pohled ¾ zepředu dopravaŠkoda Scala - pohled bok dopravaŠkoda Scala - pohled záď čistáŠkoda Scala - pohled ¾ zezadu dolevaŠkoda Scala - pohled příď čistá

 

Scala je právoplatným nástupcem Rapidu, to nelze popřít. Prozradí to její velikost, i když nepatrně narostla. Scala je dlouhá 4362 mm a široká 1793 mm. Rapid Spaceback měl délku 4304 a šířku 1706 mm. Scala díky tomu působí více sebevědomě.

Před popisem designu a vlastně ve zbytku článku berte prosím na vědomí, že Škoda vzala do Splitu jen auta v top výbavě s řadou příplatků. Základní vozy jsme vůbec neměli šanci potkat.

Test Škody ScalaTakže když se například podíváte na novou čelní masku vozu, najdete v ní kryt radaru pro příplatkový adaptivní tempomat.

Test Škody ScalaNa testy nebylo možné zvolit jiné auto než to s full-LED světlomety, za které se také platí navíc. Pro auto typu Rapidu je to vyložený luxus.
Test Škody ScalaZadní partie ukazují také nový designový směr. Zatím si je na něj potřeba trochu zvyknout, ale nelze říci, že by brzdová LED světla nevypadala zajímavě.
Test Škody ScalaŠkoda se ráda pochlubí a tak na zadní sklo protažené až mezi brzdovky přibyl masivní nápis ŠKODA.
Test Škody ScalaKol je na výběr celá řada. Však na ně taky padlo poměrně dost času z tiskové konference. My jsme jezdili na celkem nenápadných 17“ discích. Základem jsou ocelové 16“, top pak hliníkové 18“.
Test Škody ScalaSimply Clever nikdy nekončí. Obligátní škrabka na led ve víku nádrže tu je. A dokonce i s měrkou na hloubku dezénu pneumatik.
Test Škody ScalaNejnovější vychytávkou Simply Celever je víko nádržky na ostřikovače, které se po otevření promění v trychtýř, takže už nebudete bryndat.
Test Škody ScalaDesign interiéru si zaslouží pochvalu. Je jednoduchý, vše je na správném místě a kdo chce, může si jej vyzdobit decentním dekorem. Při bližším zkoumání ale narazíte i na méně kvalitní plasty odkazující na dobu Rapidu. Pokrok je ale i tak patrný.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus