Aktualizováno: 6.12.2018

Test Škody Kodiaq

  • Sexy faktor: 2
  • Rodinný faktor: 5
  • Byznys faktor: 3
  • Fun faktor: 1
  • Offroad faktor: 2
  • Ženský faktor: 3
Testované motory: 2.0 TDI/140 kW DSG 4x4

 
Škoda v tiskových zprávách označuje Kodiaq jako svoje první velké SUV, ale na druhou stranu její představitelé zdůrazňují, že se ještě jedná o kompaktní model. Každopádně jde o první škodovku, která nabízí až sedm míst k sezení.

U nás na Vybermiauto většinou auta členíme do kategorií podle jejich délky. Škoda Kodiaq měří na délku 4,7 m, takže z našeho pohledu jasně patří mezi SUV střední třídy, kam řadíme poloterénní auta s délkou 4,5 až 4,8 m.

Ani ostatními rozměry karoserie Škoda Kodiaq mezi středně velkými SUV nevybočuje. Patří spíše k větším autům kategorie.

Kodiaq při porovnání se soupeři bodouje velkým kufrem a místem na nohy na prvních dvou řadách sedadel. Líbily se mi i jeho jízdní vlastnosti, které vyhoví zejména řidičům vyhledávajícím maximum komfortu. Potěší i grafika a provedení displeje nejdražšího multimediálního systému nebo spousta chytrých řešení. Za všechny jmenuji třeba ochranné lišty hran dveří, které se samočinně aktivují při jejich otevření.

Naopak jsem při prvních testech na Mallorce nebyl spokojen se spotřebou obou zkoušených verzí, která vysoko přesahovala hodnoty uváděné výrobcem. Při testech v Česku jsme ale dokázali benzinovou verzi s automatem a pohonem všech kol plynulou jízdou stlačit i pod laboratorní údaje. Nejsilnější verze 2.0 TDI/140 kW není v kombinaci s pohonem všech kol a automatickou převodovkou žádný dravec, čekal jsem od ní více. Zklamalo využití sedadel třetí řady pro děti. Nejen podle testů Euro NCAP, ale i podle našich zkušeností na ně nelze bezpečně umístit dětské sedačky.

Typickými zákazníky Škody Kodiaq budou podle nás rodiny všech velikostí a věkových kategorií. Auto ale samozřejmě dobře poslouží i hodně aktivním párům, které potřebují spoustu místa na sportovní pomůcky a pohon všech kol třeba při jízdách za lyžováním. Kodiaq si lze ale pořídit i s pohonem pouze přední nápravy.

Škoda Kodiaq se vyrábí v továrně v Kvasinách a čeští zákazíci ji mohou objednávat od října 2016.

Design

Škoda Kodiaq - pohled ¾ zepředu dopravaŠkoda Kodiaq - pohled bok dopravaŠkoda Kodiaq - pohled záď čistáŠkoda Kodiaq - pohled ¾ zezadu dolevaŠkoda Kodiaq - pohled příď čistá

 

Zatímco třetí generace Superbu, to byla láska na první pohled, Kodiaq řadím k autům, která zaujmou, ale nejsou prvoplánově líbivá.

Zvlášť zepředu si ho s žádným jiným SUV nespletete, vypadá originálně.

Potěší, že i základní verze vyjíždí na sedmnáctipalcových litých kolech, takže žádnou chudobku na plecháčích nepotkáte. Tedy pokud majitel nebude šetřit třeba na zimních discích. Testovaná auta obouvala osmnáctipalcová kola (standard nejvyšší výbavy Style). Za příplatek jsou i devatenáctky a Škoda uvažovala i o dvacetipalcových kolech pro Kodiaq. Ta se stala skutečností za příplatek u sportovně laděné verze Sportline, která přijela na trh v roce 2018 spolu s další speciální verzí Scout laděnou do o něco těžšího terénu.

Test Škody Kodiaq Všechna dosud testovaná auta disponovala full LED světlomety (standard od Style). Ty nejen hezky vypadají, ale také velmi daleko a jasně svítí. Fotku zvětšíte kliknutím na ni stejně jako všechny ostatní v testu.

Základní halogenové světlomety jsem zatím neviděl, obsahují ale standardně alespoň LED denní svícení. Každý Kodiaq obsahuje i zadní LED světla.

Uvnitř byla všechna auta na Mallorce vyšperkovaná. Obsahovala výhradně nejvyšší multimediální systém Columbus s parádním osmipalcovým displejem, za který se přitom v listopadu 2016 i u nejvyšší výbavy Style připlácelo více než padesát tisíc korun. Také čalounění jsme zkoušeli výhradně příplatkové - kombinaci semiše (alcantary) a kůže, nebo celokožené provedení. Dojem z interiéru se tak blížil kvalitou materiálů luxusním značkám. Těžko ale říct, jestli by byl stejný i u základního provedení.

Test Škody Kodiaq Moc se mi líbilo béžovo-černé provedení. Světlá jsou třeba sedadla nebo výplně dveří, naopak vrchní část přístrojové desky zůstává černá, takže se nezrcadlí v předním okně.

Test Škody Kodiaq Naopak nepřiplácel bych si za panoramatickou střechu. Nejen, že snižuje místo nad hlavou na zadních sedadlech, ale při rychlé jízdě mimo asfalt se z jejích míst ozvývaly nepříjemné pazvuky.

To ale byla jediná stížnost týkající se zpracování nebo hlučnosti. Jinak byly obě Škody Kodiaq testované na Mallorce utlumené parádně - od motoru, kol i obtékajícího vzduchu. Podobné dojmy jsme nabyli i při testech v Česku.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus