Aktualizováno: 8.8.2018

Test Seatu Arona

 

 
Seat představil na jaře novou modelovou řadu Arona, nyní tento kompaktní crossover přichází na český trh. Pětidveřový hatchback vyšší stavby má v portfoliu španělské značky posílit nabídku populárních modelů SUV a zároveň vyplnit mezeru po malém kombíku Ibiza ST, který s novou generací tohoto modelu zmizel z nabídky.

Segment malých crossoverů se od roku 2015 zvětšil čtyřnásobně. Tato vozidla vděčí za svou oblibu skutečnosti, že nabízejí vyšší posaz a lepší výhled, slibují větší vnitřní prostor ve srovnání s klasickými hatchbacky a lze se s nimi pohybovat na všech druzích povrchu, ve městě i na dálnici a dokonce i na nezpevněných cestách. Arona je první reakcí koncernu Volkswagen na rostoucí poptávku po tomto druhu automobilů.

Nový seat je postaven na platformě MQB A0, kterou sdílí společně s Ibizou. Tu postupně dostanou i některé modely Volkswagen a Škoda. S ohledem na rozměry se jako nejbližší příbuzní jeví Volkswagen T-Roc a Audi Q2, ale ty jsou o něco větší, disponují pohonem všech kol a mají odlišnou skladbu motorového programu.

Arona, která se vyrábí v Seat Martorell u Barcelony se jako předokolka nabízí hlavně kvůli konkurenceschopné ceně. To je na druhou stranu možná škoda, protože třeba v horských oblastech by o kompaktní čtyřkolku této velikosti mohl být docela zájem, což svého času potvrzovalo velmi populární Suzuki SX4.

U kompaktních crossoverů se klade obrovský důraz na jejich vnější vzhled, výrobci se nebojí extravagantních doplňků a v reklamách je spojují s prostředím, kde se pohybuje spíše mladší generace. Proto je trochu paradoxem, že mezi hlavní zákazníky budou zřejmě patřit hlavně usedlejší manželské páry, které již mají odrostlé děti, a nepotřebují obrovská kombi nebo vícemístná MPV. I díky tomu není Arona určena do fleetů, na druhou stranu by se mohla uplatnit u dobře situovaných domácností jako druhé vozidlo do rodiny, které bude používat hlavně její něžnější polovička.

"špatný text".

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus