Aktualizováno: 11.9.2020

Test Fiat Tipo hatchback

 

 
Stylový design, zábavné jízdní vlastnosti, prostorná kabina a především nízká cena - to je Fiat Tipo v karoserii hatchback.

Jméno Tipo použila automobilka Fiat ve své historii již několikrát. Naposledy nesl tento název v letech 1988 - 1995 malý ikonický vůz, který nahradil model Ritmo. Tipo se stalo velmi úspěšným a v roce 1989 dokonce získalo titul Evropské auto roku.

Novodobé Tipo pak na tyto zdary navázalo, když se stalo lídrem svého segmentu v Itálii a umisťuje se v první desítce nejprodávanějších modelů kategorie v sedmi evropských zemích. Je rovněž druhým nejglobálnějším modelem značky Fiat s více než 70procentním prodejem mimo Itálii.

Úspěch modelu Tipo začal prakticky ihned po uvedení na trh, což dokazuje prestižní ocenění Autobest - Nejlepší koupě roku 2016, které mu udělila porota 30 novinářů z nejdůležitějších evropských automobilových periodik. 

V roce 2017 dokonce Fiat Tipo objel ve standardním provedení svět za 133 dní a během 400 hodin najel 41 000 kilometrů. To vše bez dodatečné servisní asistence. Během své cesty navštívil 22 zemí a 122 měst.

Svými vnějšími rozměry se pohledný Ital řadí mezi pětimístné kompaktní hatchbacky. Na českém trhu mu konkurují například Škoda Scala, Kia Ceed, Opel Astra nebo třeba modernizovaný Hyundai i30. Fiat Tipo boduje především základní cenovkou, která v září roku 2020 činí 314 900 Kč. Nadchl nás také svým hravým řízením, jednoduchostí kabiny, designem karoserie, ale také prostorností. Naopak zklamaní jsme byli z lacinosti interiéru, líného atmosférického motoru i nedostatku asistenčních systémů.

Modelová řada Tipo zahrnuje hned tři karosářské verze zkoušený hatchback, sedan a kombi. K dispozici pak je hned v pěti výbavových stupních - Pop, Street, Mirror, Lounge a vrchol nabídky tvoří S-Design. Nám se do redakce dostala jedna z těch lacinějších Street. Pod kapotou testovaného exempláře pracovala benzinová "čtrnáctistovka" bez turba o výkonu 70 kW. Přenos hnací síly na přední kola zaručovala 6stupňová manuální převodovka.

Fiat Tipo v Česku prodává od roku 2016 a vyrábí se v Turecku. Zanedlouho by pak na trh měla dorazit omlazená verze.

"špatný text".

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus