Aktualizováno: 28.8.2018

Test modernizovaného Citroënu C4 Cactus

 

 
Citroën C4 Cactus bylo auto, které se rozjelo od začátku výroby v roce 2014 hodně originální cestou. A to potvrdilo i při své modernizaci v roce 2018. Zatímco jiné automobilky se snaží dělat z běžných hatchbacků a kombíků zástupce tak populární kategorie SUV, C4 Cactus se vydala opačným směrem. Modernizovaná C4 Cactus není podle Citroënu SUV, ale hatchback.

Na první pohled velmi nelogické řešení má i racionální podtext. Citroën totiž začal prodávat model C3 Aircross, který by C4 Cactus téměř přímo konkuroval. Zároveň přestal vyrábět hatchback C4. Takže se C4 Cactus alespoň z hlediska názvosloví stala jeho nepřímým nástupcem.

I přes změnu vizáže, která tuto filozofii podporuje, zůstala C4 Cactus řada prvků jako jsou plastové lemy karoserie nebo vyšší světlá výška, která z ní dělají přinejmenším křížence mezi SUV a hatchbacky.

Zajímavé je, že se s výše popsanou změnou posunula C4 Cactus papírově o kategorii výš - z malých aut mezi rodinná, tedy do nižší střední třídy. Zatímco mezi malá SUV rozměry dokonale zapadala, na malé hatchbacky by byla příliš dlouhá. Jenže na hatchbacky nižší střední třídy je zase extrémně krátká, takže zůstala někde na pomezí a to jak rozměry karoserie tak interiéru.

Posuzováno měřítky hatchbacků nižší střední třídy vidím největší výhody C4 Cactus v jejím originálním designu. Zejména mladší generaci uchvátí výhradně digitální přístroje už v základním provedení. Potěší také úspornost motorů.

Jako největší slabinu vidím chování podvozku v zatáčkách na nerovném povrchu a kostrbaté dlouhé řazení testované pětistupňové manuální převodovky. Nechápu absenci otáčkoměru stejně jako nemožnost stahovat okna zadních sedadel.

Citroën C4 Cactus podle mne osloví zejména městské páry všech věkových kategorií, které o víkendech míří na venkov. Tedy stejné lidi jako předtím, než se stal z SUV hatchbackem.

"špatný text".

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus
  • Hyundai Kona FL
  • Kia Stonic
  • Nissan Juke
  • Opel Crossland FL
  • Peugeot 308
  • Suzuki Vitara