Aktualizováno: 1.3.2018

Test BMW 5 Touring

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 4
  • Byznys faktor: 5
  • Fun faktor: 5
  • Offroad faktor: 0
  • Ženský faktor: 3
 

 
Nedlouho po nástupu sedmé generace BMW řady 5 přišla řada také na její praktičtější variantu kombi. Její trumfem je, že na jedné straně dostanete luxusní auto s výkonnými motory a skvělými jízdními vlastnostmi, na straně druhé opravdu praktické auto. Není to jen kombík, skrývá totiž řadu zajímavých šikovných řešení. Jaká to jsou? Čtěte dál, zejména pak kapitolu o kabině a kufru.

Kombi vyšší střední třídy je určeno zejména vysoce postaveným manažerům a dobře zajištěným mužům, kteří se ale už musí starat o rodinu. Splňuje vše, co od něj potenciální zákazník očekává. Na rozdíl od minulé generace je na výši i z hlediska moderny na přístrojové desce, parádní dojem jsme měli z kvality materiálů. Skvělé jsou parametry většiny pohonných jednotek a často v obou protichůdných disciplínách najednou – v dynamice i spotřebě.

Měřeno optikou aut pro obyčejné lidi je samozřejmě BMW řady 5 drahé kombi. V rámci přímých konkurentů se to ale napsat nedá. Hodně drahé jsou některé příplatkové prvky. Například prémiová audiosoustava Bowers & Wilkins přišla v době testu na astronomických 124 150 korun. Takové příplatky ale už k prémiovým autům prostě patří.

Jen pro úplnost doplňme, že jeho úhlavními konkurenty jsou německé vozy Mercedes-Benz E kombi a Audi A6 Avant. Útočí na něj také méně obvyklý Jaguar XF Sportbrake. Jinak celá řada aut vyšší střední třídy ani kombi verzi nenabízí.

Původní test jsme publikovali v polovině roku 2017, začátkem roku 2018 jsme ho doplnili o recenzi verze M550d xDrive. Tento motor BMW uvedlo v pětce v roce 2017, poprvé se představil v modelu 740d. Je naprosto unikátní a ve své době uvedení neměl konkurenci, protože jde o šestiválec se čtyřmi turby. Vygeneruje fantastické výkony, přitom udržuje rozumnou spotřebu. Je to auto pro ty, kteří chtějí výkony silného benzinového modelu, avšak s rozumnějšími provozními náklady.

Design

BMW 5 Touring - pohled ¾ zepředu dopravaBMW 5 Touring - pohled bok dopravaBMW 5 Touring - pohled záď čistáBMW 5 Touring - pohled ¾ zezadu dolevaBMW 5 Touring - pohled příď čistá

 

Kombi mezigeneračně narostlo, ale jen o relativně malé hodnoty. Na délku se vůz protáhl o 35 mm. Rozvor je pak delší jen o pouhých sedm milimetrů. Auto je ale o něco vyšší a také o málo širší.

I když jde vzhledově spíš o evoluční krok, najednou vedle nového BMW 5 Touring odcházející kombi působí staře. Design nejnovějších bavoráků sice už tak nevyčnívá z řady jako dříve, ale z mého pohledu je to v pořádku. U ostatních řidičů totiž svou agresivitou nevyvolává stejnou vlastnost. Agresivita sice z jeho křivek nezmizela, ale zároveň ji doplňuje vysoká míra uhlazenosti a elegance.

Test BMW 5 TouringVpředu najdeme klasické ledvinky, tady ohraničené chromovým rámečkem.

Test BMW 5 TouringNa ně přímo navazují LED světlomety, které mají krásný futuristický tvar. Přes čiré sklo si je můžete prohlédnout.

Test BMW 5 TouringAuto dorazilo v M paketu, což znamená pár drobných úprav a doplňky navíc. Pak samozřejmě nezapomenutelné písmenko M na více místech.

Test BMW 5 TouringM jsou samozřejmě 19“ kola pod kterými prosvítají třmeny brzd se stejnou barvou jakou má karoserie. I na nich najdeme klasické mnichovské pruhy.

Test BMW 5 TouringVnitřek vozu je tradičně velmi luxusní. Zvlášť v testovaném modelu, který byl vybaven překrásnm dekorem v matném dřevu. Ten vytvořil vyloženě útulnou atmosféru.

Test BMW 5 TouringPříjemná je i světlá kůže se světlými koberečky a vystýlkou kufru. Má to ale jeden háček. Je nesmírně nepraktická – koberečky se okamžitě umažou a na sedadlech se brzy začnou objevovat modré fleky od vašich džín. Nechceme ani vidět, jak interiér dopadne, když v něm začnete vozit malé děti.

Test BMW 5 Touring Test BMW 5 Touring Druhý testovaný model M550d působil zvenčí díky této barvě decentně, avšak černá kola jeho výjimečný design podtrhovala. Jak samotné označení napovídá, BMW tuto verzi bere skoro jako ikonické "emko", i když to není skutečná M5. Blíží se jí však výkonově, a tak si takový znáček zaslouží. Sportovnější design a snížený podvozek modelu velmi sluší.

Test BMW 5 Touring M550d mělo decentnější interiér, vůz dostal sportovní sedadla a také například trochu jinak tvarované pedály. Design i kvalita je naprosto špičková.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus