Aktualizováno: 26.11.2018

Test Audi Q8

  • Sexy faktor: 5
  • Rodinný faktor: 4
  • Byznys faktor: 4
  • Fun faktor: 3
  • Offroad faktor: 3
  • Ženský faktor: 3
Testované motory: 50 TDI quattro Tiptronic

 
Audi se konečně odhodlalo vstoupit do kategorie SUV-kupé. I když je Audi Q8 silně příbuzné s Q7, nejde jen o zkrácenou kopii. Q8 ukazuje, že i v této třídě lze být plně samostatným modelem, který má za nemalé peníze hodně co nabídnout.

Když v roce 2007 přišlo na svět BMW X6, celý automobilový svět byl ohromen. Řada lidí podivnou kombinací SUV a kupé spíš pohrdala. BMW ale uhodilo pověstný hřebíček na hlavičku a z X6 se stal naprostý hit. Není divu, že se pak s SUV-kupé přidal i Mercedes-Benz. Audi je v roce 2018 poslední z německých luxusních značek. Ale zdá se, že čekání na Q8 stálo za to.

Q8 stojí na platformě MLB Evo, je tedy příbuzná nejen s Audi Q7, ale i s dalšími velkými luxusními SUV, jako jsou Volkswagen Touareg, Bentley Bentayga nebo Lamborghini Urus. Proto u těchto aut najdeme řadu společných prvků, je to cítit třeba v kabině. Velké SUV ale svou délkou nepřesahuje pětimetrovou hranici, nepotřebuje totiž místo na třetí řadu sedadel, tak jako Q7.

Audi vsadilo na extravaganci, vždyť musí oproti rodinné Q7 nabídnout něco navíc. A to se zřejmě povedlo. Hlavními zájemci o vlastnictví takového vozu budou bohatí individualisté, páry nebo rodiny s jedním dítětem. Prostoru vzadu je pořád dost a i když se předpokládá, že majitel bude mít v garáži ještě další vozy pro denní ježdění, není nejmenšího důvodu, aby Audi Q8 nefungovala jako jediné auto v rodině. Je ale dobré mít na paměti, že jde o velmi drahý vůz a počítá se i s vysokou cenou příplatků.

V listopadu 2018 jsme testovali asi nejžádanější provedení, tedy Audi Q8 50 TDI quattro s brilantním naftovým motorem, automatem a pohonem všech kol. Co víc si přát?

Design

Audi Q8 - pohled ¾ zepředu dopravaAudi Q8 - pohled bok dopravaAudi Q8 - pohled záď čistáAudi Q8 - pohled ¾ zezadu dolevaAudi Q8 - pohled příď čistá

 

Je nutné designéry pochválit za to, že si u Audi Q8 neulehčili práci. Klidně totiž mohli vzít Q7 a vyrobit jí jinou záď. Bylo by hotovo. Ostatně takový přístup je cítit třeba u BMW. Audi Q8 se ale naopak zdá být úplně jiným autem.

Stačí se podívat i na rozměry, zatímco Q7 měří na délku 5052 mm, Q8 nepřesahuje pětimetrovou hranici se svými 4986 mm. Rozvor je 2995 mm, což je až na milimetr shodná hodnota s Q7. Zdá se tedy, že se i tady dočkáme prostorného interiéru. Konkurenční BMW X6 má rozvor 2933 mm a měří na délku 4909 mm, je to tedy o kousek menší auto.
Test Audi Q8Z fotek ani není jasné, jak je Audi Q8 vlastně velké auto. A jak působí na okolí. Během týdenního testování se mi několikrát stalo, že na mě ostatní řidiči ukazovali vztyčený palec. Prostředníček naštěstí nikoliv.
Test Audi Q8Audi přišla u Q8 s novým designovým prvkem, který budeme později vídat i u dalších nových modelů. Jde o výrazný rámeček kolem masivní masky chladiče Audi Single Frame. Můžete si ho vybrat v kontrastní barvě, vynikne třeba na oranžové. Testovaná šedá neskýtá ale moc možností na hraní si.
Test Audi Q8Auto jsme jako většinu Audi k testu dostali s příplatkovým balíčkem S line, který přidává řadu sportovních prvků exteriéru i kabině. Aby nebyl pochyb, je tu logo. A na hodně místech.
Test Audi Q8Hodně extrémní jsou i příplatková 22“ kola. Disky jsou to bezesporu nádherné, ale jak se dočtete dál, na komfortu nám během cestování moc nepřidaly.
Test Audi Q8Audi Q8 je dalším z Audi, které dostane laserové světlomety. Tady ale byly full-LED, což bohatě stačí. Jsou v ceně, pokud chcete chytré, můžete si za ně připlatit nebo je dostat v rámci balíčku výbavy nazvaného Technology.
Test Audi Q8Moc pěkná jsou také OLED světla vzadu. Brzdovky mají svůj charakter, díky kterým auto za šera i v noci okamžitě poznáte od ostatních. A co víc, pokud odemknete klíčkem, rozehrají pěkné světelné divadlo.
Test Audi Q8Největší šok je, když nastupujete do SUV, které má bezrámové dveře. To se jen tak v této kategorii nevidí a je to velmi odvážný krok. Vše se ale povedlo na výbornou a rozhodně si nelze u Q8 stěžovat na zvukový nekomfort.
Test Audi Q8A design kabiny? Opět špičkový! V poslední době jsme měli hned několik Audi na test, třeba lahůdkovou Audi Q7 nebo manažerskou Audi A6. Všechny modely měly podobně navržený skleněný kokpit. To Audi Q7 zatím nemá (asi dostane s faceliftem) a tak najednou vedle Q8 vypadá poněkud zastarale. I to je přidaná hodnota tohoto stylového modelu.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus