Aktualizováno: 1.4.2015

Test modernizovaného Audi A1 Sportback

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 1
  • Byznys faktor: 2
  • Fun faktor: 4
  • Offroad faktor: 0
  • Ženský faktor: 4
Testované motory: 1.4 TFSI, 1.4 TFSI S tronic, 1.4 TDI

Motory, řazení, řízení, brzdy

Asi nejzajímavější změny jsme po modernizaci v roce 2015 nalezli pod kapotou Audi A1 Sportback.

Model totiž jako první vůz koncernu Volkswagen dostal pod kapotu nový tříválcový turbomotor 1.0 TFSI, která nahrazuje čtyřválce 1.2 TFSI. Litrový tříválec s turbem dosahuje maximálního výkonu až 70 kW, a tak výkonem převyšuje předchozí základní čtyřválcový turbomotor 1.2 TFSI o 7 kW. Z místa na stovku zrychluje o 0,8 s rychleji (za 11,1 s) a spotřebuje o necelý litr paliva méně (jen 4,2 l benzinu na 100 km). Jde o jeden z nejúspornějších malých hatchbacků na benzin, zároveň se chlubí nadprůměrnou dynamikou. Motor se dá kombinovat jak s pětistupňovou manuální převodovkou tak se sedmistupňovým automatem.

Kdo chce Audi A1 Sportback se čtyřválcem, musí sáhnout minimálně po objemu 1,4 l. Slabší verze motoru 1.4 TFSI má stejný výkon 92 kW stejně jako před modernizací, mírně se zlepšila její dynamika i spotřeba. Patří mezi nadprůměrně dynamická i úsporná auta své kategorie. Na špičku v obou těchto někdy protichůdných parametrech patří nová verze 1.4 TFSI/110 kW CoD (Cylinder on Demand) se samočinným vypínáním dvou válců v momentech, kdy nejsou potřeba.

Výkonový vrchol nabídky modernizované Audi A1 Sportback tvoří motor 1.8 TFSI/141 kW.

Výraznou změnu jsme zaznamenali také u naftových motorů, kde se stejně jako třeba u nové Škody Fabia dostává ke slovu nový tříválec 1.4 TDI/66 kW, který střídá stejně výkonný čtyřválec 1.6 TDI. Ten na rozdíl od Fabie v nabídce A1 zůstává také, po vylepšení jeho výkon narostl na 85 kW. Oba naftové motory dělají z faceliftované A1 Sportback velmi úsporný malý hatchback, ten silnější potěší i dynamikou.

1.0 TFSI

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.0 TFSI S tronic

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.4 TFSI

Oturbená čtrnáctistovka v základní výkonové verzi je sice druhým nejslabším benzinovým motorem v nabídce Audi A1, přesto svou živostí předčí většinu konkurence. Překvapilo mne, že jízda s ní není tak sterilní jako u většiny ostatních lineárně akcelerujících benzinových motorů s turbem od koncernu VW. Kolem dvou tisíc otáček je totiž docela znát turboefekt a zátah, který jsem si užíval. Vrchol zrychlování nastává někde kolem 4000 otáček, pak už motor trochu vadne, ale stejně je to na malé auto hukot. Zrychlení z místa na stovku za 8,9 s rozhodně není špatné...

Kromě dynamiky si motor zaslouží pochvalu i za pružnost, která se projevuje tím, že zvládá na šestý rychlostní stupeň i padesátku v obcích a s tím spojených 1200 otáček. Sice v tu chvíli lehce vnímám, že to už není ideální pásmo, ale vibrace jsou potlačené na minimum a čtyřválec se i z těchto nížin dokáže sbírat.

Nadšený jsem byl i ze spotřeby. S lehkou nohou se dá jezdit i za výrobcem udávaných 5,1 l. Já jsem při ustálené rychlosti 90 km/h naměřil 4,4 l/100 km. V tu chvíli motor točí na šestku asi 1900 otáček, což je na benzinový motor opravdu málo. Zátah je přitom slušný, většinou jsem nebyl nucen kvůli předjíždění z devadesátky podřazovat.

Ani dálniční provoz majitele nebude stát majlant. Při ustáleném tempu 130 km/h (2700 otáček na šestku) ukázal palubní počítač rozumných 6,5 l. Audi A1 Sportback 1.4 TFSI/92 kW je tak univerzální verze na jakýkoliv typ jízdy včetně těch dálničních na dlouhé vzdálenosti.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.4 TFSI S tronic

Motor jsem testoval v roce 2012, tedy ještě před modernizací v roce 2015, která mu přidala 2 kW a snížila spotřebu o 0,4 l na 4,9 l na 100 km.

Kombinace živého benzinového turbomotoru se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem fungovala až na drobné výjimky docela sympaticky.

Tou výjimkou bylo třeba trochu divoké chování auta při parkování. Musel jsem šlapat na plyn hodně citlivě, aby se auto nerozjíždělo přískokem, ale pozvolna. Na druhou stranu se mi líbí, že po sešlápnutí plynu na křižovatce se motor stačí nastartovat (prakticky od první minuty ho při každém zastavení chcípá kvůli úspoře paliva stop-start systém) a odpálit během pár desetin vteřiny. Žádné vteřinové prodlevy jako u dvouspojkových převodovek v kombinaci s naftovými motory.

Ocenil jsem i pružnost motoru. Sedmičku jsem mohl řadit už kolem šedesátky a tisíce otáček, automatické podřazování z manuálního režimu se dokonce posouvalo téměř k padesátce a pod tisíc otáček. Podtáčení si motor nechal líbil a poměrně čile reagoval i v těchto nízkých sférách na pokyn plynu.

Manuální režim fungoval tak, že řadíte buď pákou dopředu a dozadu, nebo příplatkovými pádly za volantem. Pokud potřebujete okamžitě podřadit o více stupňů, stačí sešlápnout plyn až na podlaze a automat tam ze sedmičky švihne třeba trojku - i v takzvaném manuálním režimu.

Řazení automatu při prudké akceleraci jsem v automatickém režimu téměř nevnímal, kvalty tam sází bleskovou rychlostí. Většinou se převodovka dokázala přizpůsobit i rychlému puštění plynu s tím, že bez velké prodlevy řadil vyšší stupně. Jen jednou s sebou trochu zacukala.

Sportovní režim funguje tak, že převodovka drží vysoké otáčky i po puštění plynového pedálu.

Při devadesátce na sedmičku motor točil přibližně 1800 otáček a i bez podřazení už solidně zrychloval. Plynulá jízda touto rychlostí znamenala spotřebu těsně nad pět litrů, což ve mne trochu vzbudilo pochybnosti, zda se dá i při jízdě s lehkou nohou jezdit za výrobcem udávaných 5,3 l v kombinaci. Já jsem jezdil hodně těžkou nohou skoro za dvojnásobek...

Při dálničních 130 km/h točil motor na sedmičku stále pouze 2600 otáček, takže byl nádherně tichý a spokojil se přibližně se sedmi litry benzinu na 100 km.

Ještě při 180 km/h dosahovaly otáčky pouze hladiny 3500/min, což je běžná úroveň u pětistupňových převodovek na nejvyšší stupeň při 130 km/h.

Motor potěšil silou a chutí zrychlovat prakticky ve všech spektrech otáček. I ve spojení s automatem lákal k dynamické jízdě.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.8 TFSI S tronic

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

2.0 TFSI quattro

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.4 TDI

Tento motor jsem testoval v jiném autě. Naleznete jej v článku Test nové Škody Fabia Combi.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.4 TDI S tronic

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.6 TDI

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

1.6 TDI S tronic

Tento motor jsem dosud netestoval.

Parametry motoru a možnost jeho porovnání s konkurencí najdete zde.

Řazení

Šestistupňová převodovka u motoru 1.4 TFSI přináší asi nejvyšší úroveň řazení, jakou jsem kdy zažil mezi malými auty.

Test modernizovaného Audi A1 Sportback Precizní pohyby krátké řadicí páky jsou doslova zážitkem. Přinášejí kombinaci rychlosti, sportovnosti a zároveň komfortu. Specialitou pro značku se čtyřmi kruhy je zřetelné zapadávání do kulisy jednotlivých kvaltů.

Řazení pětistupňové manuální převodovky u motoru 1.6 TDI před modernizací bylo trochu zatuhlejší, než jsem z ostatních audin zvyklý. U aut koncernu VW bývá zvykem, že kvalita řazení naftových verzí nedosahuje těch benzinových.

Test modernizovaného Audi A1 Sportback Sedmistupňovou automatickou převodovku S-tronic jsem zkoušel také před faceliftem u motoru 1.4 TFSI. Až na drobné výhrady uspěla.

Řízení

Strmé, citlivé, dokonalé plynulé, svádí k rychlým průjezdům zatáčkami. Jedno z nejlepších nejen v kategorii malých aut.

Podvozek

Famózní! I když už se Audi A1 Sportback v současné generaci drží na trhu delší dobu, pořád je jeho podvozek podle mne nejlepší mezi malými auty. Ve sportovnosti ho možná trochu předčí nová generace Mini, ale A1 Sportback téměř dokonale spojuje agilitu a sportovnost s komfortem.

Klasická tlumená tuhost a dobré odhlučnění, tedy atributy, na které jsem zvyklý z ostatních modelů Audi - to jsou vždy první dojmy z podvozku A1.

Nyní jsem testoval základní nepřitvrzený podvozek v kombinaci se šestnáctipalcovými koly a pneumatikami 215/45 R16 (základ tvoří patnáctky). Před modernizací jsem zkoušel i sportovní podvozek (standard verze Sport a Sport Plus). Ještě dříve u třídveřové A1 jsem testoval i sedmnáctipalcová kola navíc v kombinaci s těžším naftovým motorem. Ani tato smrtící kombinace pro pohodlí se u Audi A1 moc negativně neprojevila. Občas to trochu drnclo na zpomalovacím prahu, ale žádných hlasitých ran a rázů jsem se nedočkal. Audi A1 Sportback patří i se sportovní výbavou mezi relativně komfortní malá auta.

Problémy mu dělaly pouze spáry na panelových úsecích dálnic, kdy se dovnitř přenášejí vibrace a auto trochu poskakuje. Klasický podvozek si dokázal velmi dobře poradit i s nimi.

Další charakteristickou vlastností podvozku je jeho dospělost. Nejen, že mi při 180 km/h připadalo, že nejedu ani sto třicítkou, ale hlavně jsem měl pocit jízdy v mnohem větším autě. Jistota, klid, stabilita, pohoda to všechno řidič cítí i ve vysokých rychlostech. S potěšením jsem kdysi ve třídveřovém Audi A1 absolvoval 2200 km do Chorvatska a zpět. Asi žádné jiné malé auto nezajistí tak příjemné cestování na dlouhých štrekách.

Třetí a pro spoustu majitelů A1 Sportback nejdůležitější věcí na podvozku jsou jeho hravé jízdní vlastnosti v zatáčkách.

Test modernizovaného Audi A1 Sportback Mrňous působí v oblouku jistě, lehce, agilně.

Stabilizační systém nechává řidiči dost prostoru na řádění a jedna z jeho funkcí přibrzďuje vnitřní kolo a tím vytváří efekt, který vznikne, když se v rychlosti chytnete rukou za kůl a otočíte se kolem něj (systém se nazývá elektronická uzávěrka diferenciálu a pod označením XDS ho nabízí i Fabia). A1 Sportback projížděla zatáčky jako po kolejích. Včetně těch nejprudších tvaru T a U.

Protáhl jsem modernizovanou Audi A1 Sportback serpentimani nad Loděnicemi, které jsou charakteristické zvlněným asfaltem. Většina aut bez víceprvkové zadní nápravy tady zřetelně odskakuje ze zvolené stopy. Testovaná "á-jednička" se však i tady přesvědčivě držela stopy, její podvozek působil neuvěřitelně přilnavě a čitelně. Při extrémním způsoby jízdy jsem zjistil, jak velké rezervy ještě podvozek má, a že určitě zvládne i jiné kalibry než už tak svižný motor 1.4 TFSI.

Test modernizovaného Audi A1 Sportback Zkrátka a dobře, v zatáčkách Audi A1 řidiče potěší jako málokteré jiné malé auto.

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus